Kunst ja jätkusuutlikkus: Milline on kunstniku vastutus?

TAKKK keskkonnakunsti sümpoosioni ja Kohila Sümpoosioni arutelupäev 

Kohv ja kogunemine

11:45 - 12:00 Tohisoo mõis, Viljandi mnt 37. Kohila

Avasõnad

12:00 - 12:15 Alide Zvorovski, Elo Liiv / TAKKK keskkonnakunsti sümpoosion

 Lumi Kristin Vihterpal / Kohila Sümpoosion

I TEEMA: ELURIKKUSE VÕIMALIKKUS LINNAS

12:15 - 12:20 juhatab sisse Alide Zvorovski

MILLEKS MEILE ELURIKKUS?

12:20 - 12:50 MERLE KARRO-KALBERG'i ettekanne

12:50 - 13:00 Küsimused-vastused

II TEEMA: PUUPÕLETUS - JÄIK JA PAINDLIK

14:00 - 14:05 juhatab sisse Jekaterina Kultajeva

PUUPÕLETUS: HEAST, PAHAST JA TUHAST

14:05 - 14:35 KÜLLI KÕIV'u ettekanne

14:35 - 14:45 Küsimused-vastused

Kohvipaus

14:45 - 15:00

III TEEMA: KUNSTI ÖKOLOOGILINE JALAJÄLG

15:00 - 15.05 juhatab sisse Elo Liiv

MILLINE ON KUNSTI KAAL?

15:05 - 15:35 SIIM PREIMAN'i ettekanne

15:35 - 15:45 Küsimused-vastused

ARUTELURING KUNSTNIKEGA NELJAL TEEMAL

15:45 - 16:35 modereerib Elo Liiv

Tehismaterjalide kasutamise eetilisus keskkonnakunstis

Kõige ökomad puupõletusviisid

Avalikuruumi elurikastamine kunsti abil

Keraamika taaskasutusvõimalused

(30 min arutelu gruppides, millele järgnevad ettekanded ja arutelu laiemas ringis)

Kokkuvõte ja lõpusõnad

16:35 - 16:40

Kõnelejad:

Merle
Karro-Kalberg
EST

Maastikuarhitekt

Merle Karro-Kalberg on maastikuarhitekt, kultuurilehe Sirp arhitektuuritoimetaja ja diplomeeritud ajakirjanik.

 

Koos maastikuarhitektide Anna-Liisa Undi ja Karin Bachmanniga veab ta Tartus projekti “Kureeritud elurikkus”, mille eesmärk on tuua Tartu kesklinna parkidesse enam elu. Seda nii bioloogilise mitmekesisuse mõttes kui ka linlastele rohkem tegutsemisvõimalusi luues. Anna-Liisa ja Kariniga on Merle kureerinud näituseid, andnud välja maastikuarhitektuuri ajakirja “Õu” ja kaks korda olnud külalistoimetaja arhitektuuriajakirjale “Maja”. Koos

 

Heiki Kalbergi ja Tanel Breedega on ta muuhulgas teinud Tallinna Kase pargi ja Pae promenaadi rekonstrueerimisprojektid.

Merle Karro-Kalberg photo by Nele Tammeaid

"MILLEKS MEILE ELURIKKUS?"

Ettekandes räägib maastikuarhitekt ja ajakirjanik Merle Karro-Kalberg taimedest ja loomadest ning sellest, miks inimkonnal neid vaja on. Samuti pakub ta ideid, kuidas tuua linnadesse rohkem putukaid, taimi ja loomi.

Külli Kõiv, photo by Juta Kübarsepp
Külli
Kõiv
EST

Keraamik

Külli Kõiv on lõpetanud Tallinna Kunstiülikooli (praegune EKA) keraamikaosakonna. Asuurkeraamika OÜ asutajaliikmena on Külli loometee tihedalt läbi põimunud selle loomingulise grupi arenguga. 

 

 

 

Siit on alguse saanud talle iseloomulik meditatiivne ribatehnika, kus tihedalt läbi põimitud saviribadest moodustub skulpturaalne vorm – vahel abstraktne, vahel jutustav. Tema savilooming ja muud tegevused põimuvad üksteist täiendavalt ja rikastavalt nagu saviribad tema taiestes, moodustades talle ainuomase mustri, kus iga detail on terviku huvides oluline. Erilisele kohale seab ta 14 aasta pikkuse töö Kohila Sümpoosioni korraldusmeeskonnas.

PUUPÕLETUS: HEAST, PAHAST JA TUHAST

Puupõletuskeraamika toidab kunstniku hinge: siin kohtuvad koostöö ja ühine pingutus, aeganõudev töö materjaliga, selle teraapiline mõju kunstnikule ning leppimine juhusega, mis määrab lõpptulemuse — unikaalse leegikeelega kunstiteose. Kasutades puupõletuste läbiviimisel märkimisväärses koguses puitu, on metsa taastumine ja bioloogiline mitmekesisus meile väga oluline. Sellest aastast pöörame Kohila Sümpoosionil erilist tähelepanu oma ökoloogilise jalajälje vähendamisele ning kavandame mitmesuguseid keskkonda toetavaid tegevusi. Soovime, et ka puupõletuskeraamikaga tegelevad kunstnikud arvestaksid oma loomingus valdkonna jätkusuutlikkusega.

Siim
Preiman
EST

Kaasaegse kunsti agent -kuraator

Siim Preiman töötab Tallinna Kunstihoones kuraatorina ja peab mobiilset kunstiplatvormi galerii galerii.

 

Tema kuraatoriprojektid seiravad kunsti võimalikku rolli üleilmsetele jõududele vastupanu osutamisel, keskendudes kunsti tegemise eetikale ning ühiskonnas väheräägitud lugudele.

 

Õppis Eesti Kunstiakadeemias kunstiteadust.

 

Viimaste kuraatoriprojektide hulka kuuluvad galerii galerii esitlused:  

a concise anthology of mobile art platforms 1. märtsi galeriis, Tallinn (2021), Maria Valdma "Mälupalee" Tallinna Linnagaleriis (2021) ja Mihkel Ilus and Paul Kuimet "Lõputa lugu" Tallinna Kunstihoones (2020). 

Siim Preiman photo by Keiu Maasik

"MILLINE ON KUNSTI KAAL?"

Ehkki ülemaailmse kriisi ökoloogiliste, sotsiaalsete ja majanduslike koostisosadega toimetuleku käsitlemine on kunstis tavaline, ei pööra kunstiteosed ja näitused sageli tähelepanu sellele, milline on nende roll sündmuste hävitavas järjestuses. Kuigi iga kunstiteose või sündmuse väärtust ei saa hinnata üksnes selle ökoloogilise jalajälje ega ka selle sotsiaalse mõju põhjal, võime siiski hinnata ühe kunstiteose vormi ja sisu eetilist tasakaalu. Kuraator Siim Preiman jagab oma ettekandes kogemusi peaaegu jäätmevabade näituste kureerimisest institutsionaalsel tasandil.