Katkestus. Maastike teke ja kadu
Tammiku & Kohila
21.08. - 31.08.2020
Rahvusvaheline keskkonnakunsti sümpoosion tutvustab keskkonnakunsti võimalusi ja suutlikkust kirjeldada inimese ja keskkonna vahelisi suhteid.
Tänavuse sümpoosioni vältel loovad Soome, Läti ja Eesti kunstnikud keskkonnast inspireeritud taiesed, mida eksponeeritakse Kohila ja Tammiku tööstusmaastikel.
Kunstiteosed pakuvad publikule võimaluse (taas) tundma õppida, meenutada ja väärtustada piirkonna ajalugu ning saada osa tööstusmaastike taaselustamisest.
Tule vaatama!
Kas hüljatud kohad mäletavad inimesi?
Miski siin maailmas pole igavene. Nii nagu kogu elu on pidevas liikumises, sünni ja surma meelevallas, on seda ka inimtekkelised maastikud ja kohad, nendega loodud suhte- ja mälukihid. Kunagised elukeskmed, miljööväärtuslikud alad, tootmishooned, kogunemiskohad ja teedevõrgustik – kõik katkeb, soikub, ununeb, metsistub pärast loetud hingetõmmete arvu ajaloos. Hetkeks jäävad helendava virvendusena püsima mälestused ja (koha)mälu nagu plahvatanud tähe halo ja siis kustub seegi. Kõige viimasena kaob nimi.
Kuraator Elo Liiv
Kunstnikud
Lilli
Jahilo
EST
Moedisainer
Lilli Jahilo loob kleite kaasaegsele eneseteadlikule naisele, järgides rõivaste vastutustundliku tootmise põhimõtteid.
Elina
Simonen
FIN
Moe- ja portreefotograaf
Elina Simonen toob tundliku silmaga esile fotografeeritavate ilu ja erilisuse. Ta on laialdaste rahvusvaheliste kogemustega professionaal, kelle töödes on ühendatud ainulaadne kunstiline visioon, tugev produktsioon ja tundlik lähenemine fotografeeritavatele.
Villem Jahu
Triinu Jürves
Kaarel Kütas
EST
Multidistsiplinaarsed meediumid
Triinu Jürvese, Villem Jahu ja Kaarel Kütase on multidistsiplinaarsed kunstnikud, kes loovad enam kui kümme aastat ühiseid perfomance, installatsioone ja videoteoseid.
Ansis Dobicins
LVA
Skulptor
Ansis Dobičins töötab materjalide ja teemadega, millel on sotsiaalne või tööstuslik sümboolika ning mis on tulvil assotsiatsioonidest.
Villu Plink
Indrek Mikk
Kristjan Sisa
Margit Mikk
EST
Multidistsiplinaarsed meediumid
Rühmitus "Inimesed vaatavad merele" loodi 2002. aastal. Oma loomingus otsivad nad vastust küsimustele, kuidas olla inimene ja leida oma õnne vastutustundlikult.
Paigad
Kohila paberivabrik
Enam kui 120 aastat tagasi asutatud puupapi ja hiljem paberivabrik on olnud terve sajandi Kohila südameks. Siin on toodetud mitmesugust paberit: kolme värvi pakkimispaberit, värvilist karamelli- ja albumipaberit, tapeedipaberit, mitut liiki trükipaberit, võipaberit, sinist ja valget suhkrupaberit, sigeretipaberit, värvilist niidirulli- ja teepaberit, kirjapaberit, vihikuid, värvilisi toimikukaasi jne.
Vabrik hoolitses oma töötajate eest hästi, ehitades velskripunkti, telegraafijaama ja lasteaia. Töötajad said ka maalapi aiamaade ja loomalautade rajamiseks ning ühiskasutuses oli pesuköök ja pesu rullimise kuur. 1910. aastal valmis vabriku uus korsten, mis sai kogu Kohila sümboliks. Paberivabrikus töötati põlvkondade kaupa kuni vabriku töö lõpetamiseni 1999. aastal.
Eksponeerimisele tulev töö:
"IGAÜHES ON VALGUS" Elina Simonen / Soome
Paberivabriku pesuköök
Kohila paberivabriku juurde kuulub miljööväärtuslik töölisasum. Valisime sümpoosioni pop-up näituse kohaks töölisasumi pesuköögi, mille ehitas paberivabrik oma töölistele pesu pesemiseks. Kunagi asus pesuköögi kõrval ka pesukuur, milles olevat pesurulli said piirkonnas elavad inimesed kasutada. Sümpoosioni tegevuste käigus elavdame töölisasumi miljööd, pakkudes publikule võimaluse kiigata minevikust inspireeritud näitust.
Eksponeerimisele tulev töö:
"VASJA JA VEERA" Lilli Jahilo / Eesti
Tammiku
TAKKK KUNSTIKESKUS
Tammiku mõis
Tammiku mõis ja selle ümbrus (Kose vald) on
ajalooliselt mitmekihiline ning looduslikult haruldaselt mitmekesine piirkond. Siin kohtuvad metsik loodus, mõisaaegsed varemed, nõukogude aeg ja tänapäev.
See on paik, kus maastik pakub mõtteainest inimese ja looduse vaheliste suhete üle läbi aegade.
Tammiku mõisa kiviaida ümbrus
Tammiku mõis eraldus Tuhala mõisast 1600. a.
Mõisa peahoone süüdati 1905. a. revolutsiooniga seotud sündmuste käigus. Mõisa omanik taastas tules hävinud hoone ning andis selle koos mõisamaadega rendile. Nõukogude ajal kasutati mõisahoonet eluasemena, kus oli kaks korterit. 1950. aastate lõpus jäi maja tühjaks ning lagunes väga kiiresti. Tänaseks on mõisahoonest säilinud vaid perimeetri varemed.
Kivist aidas asus mõisaköök. Nõukogude ajal, kui sellel territooriumil tegutses metskond, hoiti aidas metskonna tehnikat. Hoones on hästi säilinud kelder. Aida müürid on tänaseks varisemisohtlikud.
Eksponeerimisele tulevad tööd:
"NIMETA NIIT" Villem Jahu, Triinu Jürves, Kaarel Kütas / Eesti
"ÜHENDUSED 440" Rühmitus "Inimesed vaatavad merele" Villu Plink, Indrek Mikk, Kristjan Sisa, Margit Mikk / Eesti
Tammiku mõisa kruusaauk
Kose vallas Tallinna lähistel asuva Tammiku mõisa kruusaauk tekkis kohalike inimeste soovist rajada otsetee Nabalasse. Koostöös toonase J. Lauristini nimelise kolhoosiga pidi tee ka valmima. Šefluse korras. Tee sai valmis, kuid väiksemas mahus. Kruusaauk, millel oli potentsiaali kasvada koguni paekivikarjääriks, seda siiski ei teinud, sest lähedal asus Nõukogude armee raketibaas.
Eksponeerimisele tulev töö:
"MUNA" Ansis Dobičins, Liva Blumfelde / Läti
Täname toetajaid!
Kontakt
TAKKK Sümpoosion
Tammiku mõis, Tammiku, 75119 Harjumaa
Alide Zvorovski / TAKKK Kunstikeskus
Email: tammiku.kunstikeskus@gmail.com
Tel: +372 516 4233